Reklam
Reklam

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku reklam
Bu içerik 255 kez okundu.
Reklam

 

Sosyal güvenlik konusunun insan hayatında önemli olduğunu vurgulayan Avukat Aylin Göstericiler; iş ve sosyal güvenlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çalışmaları gerekir.  Bundan dolayı da iş ve sosyal güvenlik konusu birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu konuya dikkat çeken Avukat Aylin Göstericiler; hukuk mevzuatının da bu kapsamda şekillendiğini vurguladı.

Kimi bir yere bağlı olarak çalışan, kimi ise verdiği hizmet için işçi çalıştıran kişilerin haklarının koruma altına alınması gerekir. Aksi halde hem işçi, hem de işverenin sosyal refahı engellenebilir ve güven içerisinde çalışmaları risk altına girebilir. Bunları önlemek amacıyla devlet tarafından İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku düzenlenmiştir, diyen Avukat Aylin Göstericiler; iş hukukunun detaylarına dair bilgi verdi.

İş hukuğu sadece bir iş yerine bağlı olarak çalışan kişiler ile işveren arasındaki hususları kapsamaz. Bunun yanında tarafların aralarında yaptığı iş sözleşmeleri de bu hukuk dalının içerisine girer. İş hukuğunun en önemli unsuru devlet’in işçi haklarını koruyucu düzenlemeler yapmasıdır. Bunun için işçi ve işverenler arasında karşılıklı olarak düzenlenmiş yazılı bir akit olması gerekir.

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Neden Önemli?

Bir işverene bağlı olarak çalışan işçilerin ve işçi çalıştıran işverenlerin hakları ve sosyal güvenlikleri İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku ile güvence altına alınmaktadır. İş hukuku’nun devreye girebilmesi ise taraflar arasında düzenlenen akit ile mümkündür. Bu sözleşme ile haklar belirlenmekte ve tarafların sözleşme şartlarına uyulmaması halinde hukuk kuralları devreye girerek taraflara yasal yargı yolu açılmaktadır.

Devlet; işverenlerin yasa dışı işçi çalıştırmasına kesinlikle izin vermez. Çünkü işveren kullandığı insan gücü ve emeğinin karşılığını vermeyebilir. Bu tarz art niyetli işverenler; sigortasız çalıştırdıkları işçiler için SSK primi ödemez ve istedikleri zaman herhangi bir tazminat ödemeden işçisini çıkartabilir.

Kanuna göre yasak olan ve suç olarak kabul edilen bu durumun önüne geçilebilmesi için öncelikle işverenle işçilerin karşılıklı sözleşme yapması gerekir. Böylece sorunlar İş hukuğuna göre çözümlenir ve kişiler Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı olarak çalıştıkları için sosyal hakları da güvence altına alınmış olur.

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Temel İlkeleri

Sosyal hukuk devleti olarak,  herkesin eşit olduğu kabul edilmekte ve güçlülerin güçsüzleri ezmesini önlemek amacıyla bir takım yaptırımlar uygulanması hukuken desteklenmektedir. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku’nun temel ilkesi; işveren karşısında daha güçsüz olan ve ona maddi olarak bağımlı olan işçinin hakkını korumaktır. İşçinin kişilik haklarına saygı, sadakat

Ancak bir yandan işçinin hakları korunurken, diğer yandan ise işverenlerin menfaatleri de yine bu hukukla koruma altına alınmaktadır. Çünkü işverenin mağduriyetine neden olan işçi haklarının sınırsızlığı, ülke ekonomisini de aynı oranda zedeleyecektir. Bu arada işverene maddi bağımlı olan işçinin kişilik haklarının da korunması gerekmektedir.

Özenli ve eksiksiz iş üretme zorunluluğu olan işçinin işveren ile sözleşmesi ise ancak işçinin talebi, emekliliği ya da vefatı ile sona ermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Avukat Aylin Göstericiler; iş ve sosyal güvenlik hukuku ilkelerinin sürekli bir şekilde güncellendiğini ifade etti. Böylece bu tür davaların da güncel bilgileri içeriğinin üzerinde durdu!

Kaynak ; https://aylingostericiler.av.tr/

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!