Reklam
Reklam

Çipura Balığı ve Diğer Balıklar Temizleme Yöntemi

Çipura Balığı ve Diğer Balıklar Temizleme Yöntemi

Çipura Balığı ve Diğer Balıklar Temizleme Yöntemi
Çipura Balığı ve Diğer Balıklar Temizleme Yöntemi reklam
Bu içerik 380 kez okundu.
Reklam

 

 

En güzel balık tabi ki mevsiminde tüketilen balıklar olacaktır. Günümüzde bununla ilgili olarak son derece önemli ve lezzetli bir balık tercihinde bulunurken de her zaman dikkat edeceğiniz şey, mevsiminde doğru balığı tüketiyor muyum? Olmalıdır. Bu mevsimde de tüketeceğiniz lezzetli balıklardan çipura balığının bugün nasıl temizlendiği hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 

Pullu diğer balıklar gibi benzer şekilde doğru bir teknik ile elinize alacağınız çipuranın pullarını bıçakla beraber çıkartmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte bazı kesme ve ayıklama yöntemleriyle de dikkat edeceğiniz hususlarla balığa bir bütün gibi bakmalı ve tek seferde yapacaklarınıza karar vererek başlamalısınız. Aksi takdirde çok daha feci sonuçları elinizde tutabileceğinizi unutmayınız.

 

Eğer sizde çipura nasıl temizlenir diye merak ediyorsunuz, birlikte öğrenelim. Öncelikle balık üzerinde bulunan pulları temizlemek gerekir. Hem sağ hem de sol yanlarında bulunan pulları temizlemek için bir tıraşlama bıçağı ya da basit bir bıçakla beraber törpüler gibi yanaklarını temizleyiniz. Bu şekilde tıraşlar gibi yapacağınız işlemle beraber pulları temizlemiş olacaksınız. Bu işlem bittikten sonra da son aşamada çipura temizliğiyle ilgili olarak diğer balıklarda olduğu gibi iç organ temizlemeye geçilmelidir.

 

Balığın kafasının altından başlayarak kuyruğuna kadar ki alt bölgenin tamamında bir yarık açıp burada balığınızı en iyi şekilde temizleyebilirsiniz. Bu aşamada yapacağınız şey, doğrudan balığınızın içindeki eti görmeye kadar siyah kirlerin ve organların temizliğidir. Bu aşamayı da doğru bir şekilde yaparken suyla temizlemeyi sağlayabilirsiniz.

 

Her balığın kendine has olan özellikleriyle beraber siz de pullu balık seçtiyseniz ve bu çipura ise üzerindeki pulları temizlemek için evdeki bıçakları kullanabilirsiniz. Bunun için yapılacak olan tüm uygulamalarda sizlere burada belirtildiği gibidir. Bununla beraber faydalı bu bilgilerle beraber çipura balığını temizleme ve ayıklama sayesinde de harika bir balık ayıklama püf noktasını da öğrenmiş olacaksınız.

 

Aynı çipura gibi diğer balıkları temizleme noktasında da çok rahat bir şekilde temizlik yapabilir ve doğru bir yöntem ile beraber çok iyi şekilde balıklarınızı her zaman evinizde sipariş verirken de temizlemiş olabilirsiniz. Böylece hem temiz hem de lezzetli bir balık ile beraber harika lezzetlere sahip, evlerinizde sofralarınıza lezzetli bir balık tüketimini de başarmış olabilirsiniz.

 

 

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!