Reklam
Reklam

Asma Yapraklardan Salamura Nasıl Yapılır?

Asma Yapraklardan Salamura Nasıl Yapılır?

Asma Yapraklardan Salamura Nasıl Yapılır?
Asma Yapraklardan Salamura Nasıl Yapılır? reklam
Bu içerik 362 kez okundu.
Reklam

 

 

Asma yapraklarının yaz aylarında toplanmasıyla beraber taze rengi yemyeşil haliyle beraber harika bir şekilde nefis lezzetlere ulaşabilirsiniz... Türk mutfağı yemeklerinde yaprak sarması, olmazsa olmazlardan bir yemek türüdür. Kutlamalarda, çeşitli Türk mutfağı özel ürünlerinin yapımında, harika salamura yapraklarının hem dayanıklılık hem de lezzetiyle beraber istediğiniz her zaman için mutfakta her yemeği yapabilme öz güveniyle beraber nefis yemeklerin sahibi olabilirsiniz.

 

Bunun için önce yaprak salamurası nasıl yapılır? konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer sizlere bunun hazırlığı konusunda bilgi verelim istiyoruz. Lezzetli yemekleri yapmadan önce kent yaşamına göre değil, köy yaşamına göre buzdolaplarının olmadığı hayatta taze asma yapraklarınızda tazeliği korunması için tuzlu suda bidona konularak aylarca bekletilirmiş. Bu sayede de çok uzun vadede bu teknik ile beraber sıkı sıkı sararak yapraklarınızın hem lezzeti bozulmadan hem de tuzlu bir şekilde kavanozda kalmasıyla küf, ekşime, bozulma ya da çürüme gibi sorunlarda hiçbir şekilde oluşmaz.

 

Siz de kavanozlarda, vakumlu paketlerde sırrı sıkı bir şekilde kapatılmasıyla hava almadan bekletilen süre içerisinde tazeliğini korumasında saklı olan bu yapraklarla, lezzetli ve istediğiniz gibi kent yaşamına uygun olacak biçimde sıcaktan, soğuktan, havanın değişiminden korunmasını da sağlamış olabilirsiniz.

 

Salamura yapraklarla beraber nefis yemekler yapabilirsiniz. En başta da akla gelen bazı lezzetleri sıralamak gerekirse şöyle söyleyebiliriz: Bulgur veya pirinçten yapılacak yaprak sarması! Yakın arkadaşlarınızdan aile dostlarınıza kadar sevdiklerinizi evinize davet ederken, misafir ederken harika yemeklerinizi yaptığınızda aralarında olmazsa olmazlardan biri de yaprak sarması olur. Bu anlamda sarma yapımında harika tercihlerde bulunur, pirinç veya bulgur çeşitleriyle beraber süper lezzetler başarabilirsiniz. Elbette bunu başarmak adına yaprak salamurası olmazsa olmazlarınızdan biridir.

 

Asma yaprak lezzeti kışın ortasında dahi tatmak istediğinizde salamura yapraklara beraber nefis yemekler yapabilirsiniz. Birkaç saatlik suda bekletme süresiyle beraber tuzdan arınmasını sağlar, istediğiniz şekilde de tuzdan arınan yaprakları yemeklerinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bir lezzet yaratmak istediğinizde yaprak pidesi, enginar dolması, yaprak sarmaları gibi birçok lezzeti yaparak sevdiklerinizi mutlu etmeyi bu salamura yapraklarınızla beraber başarabilirsiniz.

 

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!