Reklam
Reklam

Bamya Temizleme İşi Nasıl Yapılır?

Bamya Temizleme İşi Nasıl Yapılır?

Bamya Temizleme İşi Nasıl Yapılır?
Bamya Temizleme İşi Nasıl Yapılır? reklam
Bu içerik 337 kez okundu.
Reklam

 

 

Yaz aylarının gelmesiyle beraber kendini tezgahlarda, sebze aralarında gösteren harika lezzetlerden biri de bamyadır. Bamya yemeği son dönemlerde pek çok insanın sevmeyip daha sonrasında lezzetli hallerini yediğinde de bayılarak tükettiği yemeklerden biri olarak bilinir. Günümüzde de bamya nasıl temizlenir konusunda iyi bir rehber edinildiğinde de harikaları kendiniz için siz de yaratabilirsiniz.

 

Bamyayı salyası akmadan iyi bir şekilde pişirmek için önce güzel bir temizlik gerekir. Mutfakta ön hazırlık yaparken bamyayı sevmeyi size öğretecek olan iyi bir temizleme aşaması noktasında sizlere pratik bilgileri aşağıda sunduk. Siz de bu bilgiler ışığında ayıklama ve temizleme konusunda bilgili olabilir, nasıl temizleme yapacağınıza dair de çok şey öğrenebilirsiniz.

 

Sebze yemeği yapmak istediğinizde gerçekten de bamya doğru seçimdir. Bu aşamada da yapılacak şey, bamya nasıl yıkanır konusudur. Bamyaların seçimi noktasında önemli bir şekilde patlamış ya da yırtılmış bamya seçimi yapılmaması gerektiği gibi temizlerken de bamyayı patlatmamalısınız.

 

Tazyikli su altında korumalı şekilde bamyaları temizleyebilirsiniz. Asla patlatmaya dayalı sıkmadan temizlik yapmaya özen gösterin, en iyi şekilde de içinde kalacak şekilde bamya kapalı haliyle temizlenmiş olsun. Daha sonrasında sapını keserken de bıçak yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Fakat bıçakla kestiğiniz vakitlerde de bamyanın kesimini olabildiğince en dipten değil de ucunda sıfıra sıfır olacak şekilde kesmeye çalışınız. Bu sayede patlamamış bamya ile harika bir yemek yapabileceksiniz.

 

Lezzetli bir bamya pişirmek için limon suyundan da faydalanabilirsiniz. Limon suyu, daha lezzetli bir şekilde bamyaya katacağı tadıyla beraber bamya piştikçe kendi ekşi lezzetini de katacaktır. Bu sayede çok daha lezzetli haliyle beraber güzel bir yemek yapımını da bitirmiş olacaksınız.

 

Nefis bir bamya yemeği yapma aşamasında ekşili, lezzetli yemeği ortaya koymak için hünerlerinizi hazırlık aşamasında sergilediğiniz kadar bamya seçimi konusunda da yapmalısınız. Bunun için seçim aşamasında eğer bamyaları kendiniz alabiliyorsanız, seçimlerinizi de iri olmayan, olgun olmayan bamyalardan yana kullanın. Bu şekilde tohumu kaçmış diye sınıflandırılan bamyalardan uzak, daha lezzetli ve orta boyuttaki bamyalarla güzel lezzetleri ortaya çıkartabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!