Reklam
Reklam

Zoonotik Hastalığı Bulaşıcı mı? Nasıl Bulaşır?

Zoonotik Hastalığı Bulaşıcı mı? Nasıl Bulaşır?

Zoonotik Hastalığı Bulaşıcı mı? Nasıl Bulaşır?
Zoonotik Hastalığı Bulaşıcı mı? Nasıl Bulaşır? reklam
Bu içerik 607 kez okundu.
Reklam

 

Zoonotik hastalığı ya da vektörel hastalıkları olarak da bilinen bu bulaşıcı hastalık, hayvandan insana bulaşan hastalık türlerinden biridir. Sığır ve koyun gibi çeşitli çiftlik hayvanlarından tutun da kanatlı hayvanlara kadar pek çok hayvan türlerinden insana temas etmesi halinde geçtiği gözlemlenmiştir. İnsandan insana daha önce bulaştığına dair bir kanı bulunmadığı gibi hastalık genel olarak kene kaynaklı bir hastalık olarak tanısı konulmuştur. Kene olarak yaygın olan pek çok ülkede bu hastalığın gözlemlendiğini söylemek mümkündür.

 

Sıtma en çok adını duyduğumuz virüslerden biridir. En çok bilinen zoonotik virüs çeşitlerinden biri olan sıtma, insanda parazit taşıyan sivrisineklerin masumca sokmasıyla bulaştığı gözlenir. Tedavi edilmemesi halinde de öldürücü sonuçları olduğundan söz etmek mümkündür. Enfekte olan cins sivrisineklerden dolayı bulaşan bu sıtma hastalıklarında belirtiler genelde 30 gün boyunca sıtmanın belirtisi ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Burada şüphe duyulması halinde baş ağrısı, halsizlik, terleme ya da benzer şekilde bir belirti ortaya çıkabilir.

 

Sıtma dışında bir deli dana hastalığını çokça duyabilirsiniz. Sığırlardaki hareket ve davranışın sistem bozukluğuyla beraber fark edilmesi doğrultusunda dikkat edilmesi gerekir. Bu sığırlar, hasta kategorisinde yer alır ve etinin tüketilmemesi gerekmektedir. Deli dana hastalığı hayvandan hayvana doğrudan temas etmez, geçmez. Eti tüketildiğinde bu tip durumlarla karşılaşacağınız için bu noktada dikkat edilmesi gereken şey direkt olarak sığırların etlerinin hasta olup olmadığı konusudur.

 

Günümüzde bu tip zoonotik hastalık ile baş başa kalındığında herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım almaktan çekinmeyiniz. Tek başınıza temas eden bir hastalıkla baş etmek her zaman zor olacağı gibi yanlış yapacağınız işlemlerde de sağlık problemlerinizin çözüme kavuşması yerine daha da artacağını unutmamalısınız. Son derece hassas davranmalı, kene dahil olmak üzere vücudunuza yapışmış bir hayvan varsa direkt doktorunuzdan yardım talebinde bulunmalısınız.

 

Çiftlik hayvanlarıyla çıplak elinizle temas etmemelisiniz. Hem hayvanların hem de insanların kanıyla ilgili yine elleriniz çıplak temasta bulunmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca hayvanların bakımını yaparken de temas eden kişi sizseniz, bu durumda eldiven kullanarak direkt dikkat etmeli ve destek almalısınız. Aynı zamanda köyde, ev ve diğer benzer alanlarda kireçle birlikte badana yaparak da sağlığınızı korumaya dair bir tık adım daha atmış olabilirsiniz.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!