Reklam
Reklam

Ugur Project: Elektronik müzik, karanlığa ışık tutmak gibi

Ugur Project: Elektronik müzik, karanlığa ışık tutmak gibi

Ugur Project: Elektronik müzik, karanlığa ışık tutmak gibi
Ugur Project: Elektronik müzik, karanlığa ışık tutmak gibi reklam
Bu içerik 374 kez okundu.
Reklam

 

 

Techno ve Tech House müziğin ülkemizdeki temsilcilerinden Ugur Project, yeni eseri Orion’u Set About etiketiyle yayınladı. Avrupanın en köklü plak firması olan Set About' un ilk Türk sanatçısı olan Ugur, pandemi döneminde ürettiği eseri için “Elektronik müzik, karanlığa ışık tutmak gibi” yorumunu yapıyor.

 

Müzisyen Ugur Project' in yeni eseri “Orion” 26 Temmuz’da Set About etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı. Avrupa’nın en köklü plak şirketlerinden olan Set About eserini yayınladığı ilk Türk sanatçı olan Ugur' ile  hem projenin detaylarını hem de diğer üretimleri üzerine konuştuk. Orion ve Craving' in ortaya çıkış hikâyesini anlatan Ugur, “Pandemi hepimiz için başlarda karanlık bir dönemdi fakat müzik yazmaya çalışmak bana ışık oldu. Müzik yapmak hep karanlığa ışık getirmenin bir yolu gerçekten” diyor.

“Orion” isimli yeni eseriniz Set About etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı. Techno müzik endüstrisi için oldukça önemli olan bu  plak şirketinin ilk Türk sanatçısı oldunuz. Bu oldukça heyecan verici olmalı. Peki Set About. tarafından teklif nasıl geldi?

 

Methodi Hristov kendisi bizzat bana ulaşarak. “Böyle bir proje var katılmak ister misin, aramızda olmak ister misin” dedi, ben de “elbette çok isterim” dedim ve başladık konuşmaya. O sırada bir çok dünyaca ünlü plak şirketleriylede iş birliği yapma konusunda ilerliyorduk. bu işlerin arasına en az 1 ay koymak gerekiyordu. Yayın tarihini kararlaştırmaya çalışıyorduk. Methodi bana, “sosyal medya profilin için epey bir emek harcıyorsun belli ki, diğer işlerinin önüne geçmesini istemem” demişti. Tabii bunu görmeleri ve beni anlamaları beni çok onore etti. Benim takvimime öncelik vererek nezaket gösterdiler.

 

Peki dahil olduğunuz bu Rocket Lounch nasıl bir proje? Bize biraz bunu anlatır mısınız?

 

Rocket Lounch, Christian Smith tarafından yıllardır sürdürülen bir proje . Her yıl belli dönemlerde yayınlanan ve bir çok sanatçıyı barındıran nitelikli bir toplama albüm. İçinde Techno, Detroit, Break Beat, Minimalist müzik gibi pek çok çeşit var. Ben de teklifin ardından onlara alternatif işlerimden gönderdim. Bu projede dünyanın her yerinden müzisyeni görmek mümkün oluyor. Üç yıldan bu yana da bu projeyi sürdürüyorlar. Şunun da altını çizmek gerekiyor ki bu aslında yeni nesle yönelik, yeni bestelere, yeni kompozitörlere yönelik yapılan bir çalışma. sadece Techno müzik yayınlayan bir plak şirketi değil, çok uzun zamandır, çok önemli sanatçılara da yer açmış ve yoluna bu şekilde devam eden köklü bir plak şirketi.

 

PANDEMİ YENİ BİR KEŞFE KAPI ARALADI

“Craving” bize neler anlatıyor? Özellikle karantina döneminde ortaya çıkan bir eser olarak oldukça umut verici bir ismi var.

Craving için pandemi döneminde çalışmaya başlamıştım. Hatta ilk yazmaya başladığımda tamamlayamadım. İşin doğrusu o dönemde altı – yedi çalışmaya aynı anda başlayıp, hiç birisini tamamlayamamıştım. Sanki tamamlama enerjisi gelmemişti. Hep böyle bir eksiklik hissi vardı. Sanırım o döneme ait kaygılar buna neden oluyordu. Hepimizin aklında olan o “peki şimdi ne olacak?” sorusu benim de zihnimde dolaşıyordu. Bu çalışma da aynı belirsizliği taşıyordu ve biraz da melankolikti. İlerleyen zamanlarda şunu keşfettim; aslında müzik yapmak için doğa yürüyüşleri, diğer sanatlara bakmak gibi besleyici ilham noktaları var olsa da asıl üretimin kendisi yalnız ve sessiz kaldığın yerde başlıyor. Bu benim için büyük bir keşif oldu. Çalışmalarımdan yüzde yüz verim alabilmek için özel ders vermeyi bıraktım. Yalnız, sessiz ve dingin olmam gerekiyormuş. Ve bu hal bana yeni melodiler getirdi. Doğrusu bu keşif beni çok heyecanlandırdı. Galiba sanat üretmek için bir yandan da asosyal olmak gerekiyor. Yeni bir kapı, yepyeni bir dünya! O enerjiyle de Craving' i bitirmeye koyuldum. Melankoli ve belirsizlik üzerimden yavaş yavaş kalktı. Zaten şarkının sonunu da tünelin ucunda beliren ışık gibi bir armoniyle bitiriyorum. Pandemi hepimiz için başlarda karanlık bir dönemdi fakat müzik yazmaya çalışmak bana ışık oldu. Müzik yapmak hep karanlığa ışık getirmenin bir yolu gerçekten. Müzik yazmak ruh durumumu iyileştiren, sabah uyanma enerjisi veren unsurlardan biri. Bütün bu hikâye bu şarkının isminde toplandı diyebilirim.

 

Şu an üzerine çalıştığınız yeni projeler var mı?

Pandemide çok sayıda eser çalıştım. Albüm olacak bir çalışma meydana geldi. Muhtemelen mekânlara dayalı bir konsepti olacak. Ay sonunda Propella isimli çalışmamı dijital müzik platformlarında yayınlamayı planlıyorum. Bunun dışında da Jeton Records ile bir çalışma yürütüyorum.  ve daha bir çok remix çalışmalarım devam ediyor. yaz sezonu beni bir çok proje içinde görebilirsiniz.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!