Reklam
Reklam

Türkçe soruları uzun, matematik soruları zordu!

2 milyon 593 bin adayın katıldığı sınav Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün tamamlandı. Adaylar, genel olarak Türkçe testindeki paragraf sorularının uzun olmasından yakındı, bu kapsamda birçok aday soruların kendilerini zorladığını belirtti. Matematik sorularının da uzun olmasının adayları bir hayli zorladığı ifade ediliyor. Üst düzey düşünme becerilerini ölçen soru yapılarının bu yıl da kullanıldığını görüyoruz. Türkçe soruları okuduğunu anlama ve yorumlamaya, matematik soruları mantığa dayalıydı. Fen soruları geçen yıla göre biraz daha zorlayıcıydı. Sözel alanda yorum gerektiren soruların, sayısal alanda mantığa dayalı soruların ağırlıklı olduğu görüldü. Tüm testlerde analiz yapma, akıl yürütme, yorum yapma gibi üst düzey düşünme becerileri gerektiren sorularla karşılaşıldı. Öğrencilerin genel olarak uzun Türkçe sorularında ve matematik sorularında zorlandıkları gözlemlendi.

Türkçe soruları uzun, matematik soruları zordu!
Türkçe soruları uzun, matematik soruları zordu!
Bu içerik 326 kez okundu.
Reklam

TÜRKÇE: Okuma alışkanlığı olan, kitap okumaktan sıkılmayan, kitap okumayı seven adaylar için çok zorlayıcı bir sınav değildi. Dil bilgisi soruları beklenildiği düzeyde geldi. Türkçe testinin bu yıl da seçici sorulardan oluştuğu görüldü. Paragraflar hem öğretici metinlerden hem de edebî metinlerden seçilmiş, metinlerde öğrencilerin okuma-anlama yeterlilikleri üst düzeyde ölçülmüş. Çeldiricilerinin güçlü, sorularının nitelikli ve zorlayıcı olduğu söylenebilir.

TARİH: Sosyal sorularında öğrenci dönüşleri genel anlamda olumlu. Bilgi geterktiren sorular gelmedi. Sorular genelde tarihî kavramlar, dönem bilgisi ve temel bilgilerin yorumlanması üzerine kurgulanmış. Temel tarih ve kronoloji bilgisinin sınandığı sorularla karşılaştık. 

COĞRAFYA: Soruların 9. ve 10. sınıf müfredatına uygun olarak hazırlandığı görülüyor. Sorular, temel kavram düzeyinde çok zor olmayan, net ve anlaşılır nitelikteydi. Orta zorluk  düzeyinde bir sınav olduğu söylenebilir.

FELSEFE: Her üniteden sorunun çıktığı dengeli bir dağılım göze çarpıyor. Soruların tamamı felsefe metin olarak verilmiş. Öğrencilerden metni okuma, anlama, akıl yürütme ve yargıya ulaşması istenmiş. Öğrenciler belki bir iki soruda zorlanabilir, diğer soruların kolay olduğu söylenebilir. 

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!