Hayvanları Koruma Kanunu’nun TBMM’de görüşmelerine başlandı

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda, 'Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' görüşmelerine başlandı.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun TBMM’de görüşmelerine başlandı
Hayvanları Koruma Kanunu’nun TBMM’de görüşmelerine başlandı
Bu içerik 909 kez okundu.
Reklam

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, Komisyon Başkanı Yunus Kılıç başkanlığında toplandı.

Milletvekillerinin, hayvan hakları derneklerinin, belediyelerin ve bürokratların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Komisyon Başkanı Kılıç, Hayvanları Koruma Kanununun 2004 yılında çıktığını anımsattı.

Bu kanunun dünyadaki ve AB’deki düzenlemelere göre ileri bir kanun olduğunu söyleyen Kılıç, “Bu zamana kadar bu alanı bu kanunla yönettik. Bazı eksikliklerin olduğuyla alakalı talep ortaya çıktı. Bunun üzerine bir araştırma komisyonu kuruldu. Araştırma komisyonunun çalışmalarının ardından bir rapor hazırlandı. Bu kanunun hazırlanmasında da o rapor yol göstericilik yaptı” diye konuştu.

“BELEDİYELERE SORUMLULUK GETİRİLİYOR”

Teklif hakkında değerlendirmelerde bulunan teklif sahibi AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise “Gelecek nesillere anlatacağımız bir yasa teklifini görüşmek üzereyiz. Hayvanların partisi ve siyaseti olmaz. Bu yasayla ilgili farklı kesimler farklı yorumlarda bulunmakta. Gerçekten konularına çok vakıf, virgülüne kadar yasa tekliflerini incelediklerini biliyorum. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Amacımız devrim niteliğinde yasa teklifini sunmamızdı. Özellikle önemsediğimiz konu hayvanların mal olarak değil can olarak nitelendirilmesiydi. Hayvanlar da duygulu bizler gibi duyguları olan bireylerdir” diye konuştu.

“TARİHE TANIKLIK EDİYORUZ”

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Tarihe tanıklık ediyoruz. Bu mesele çok önemli bir mesele; TBB olarak yapılan her çalışmanın altına imzamızı atıyoruz. 7 yıldan beri şunu gördüm ki kanunlar kadar uygulama da bir o kadar önemli. Akademik dünya ile çalışarak şehrin nasıl hayvan dostu bir şehir olacağını bilen birisiyim. Belediyeler olarak teklifin altına imzamızı atarız. Kanunda büyükşehir merkez ilçeleri tanımlanmamış. Yeni bir kaos çıkmaması için uygulamada karşılaşılacak tereddütlerin giderilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı