Reklam
Reklam

Alevler termik santrali sardı, 10 mahalle tahliye edildi

Alevler, saat 16:00 sıralarında rüzgarın da hız kazanması ile Fesleğen yaylası ve Kemerköy’e ulaştı. Santrale birkaç yüz metre kadar yaklaşan yangına helikopter ve uçaklarla müdahale yoğunlaştı. Hava kararıncaya kadar devam eden müdahale sonucu yangının o bölgede kontrol altına alındığı haberleri de yayıldı.

Alevler termik santrali sardı, 10 mahalle tahliye edildi
Alevler termik santrali sardı, 10 mahalle tahliye edildi
Bu içerik 154 kez okundu.
Reklam

 

Saat 21:00 sıralarında alevler hızla çevrede yayıldı, santralin içine kadar sıçradı. O saatlerde sirenler çalarken çalışanlar, bölgede tedbir amaçlı bulunan itfaiye araçları, TOMA’lar alevlerden kaçarcasına uzaklaştı. Panik yaşandığı anlarda bölgeden uzaklaşamayan bir TOMA yol kenarında yandı.

Bu arada patlamaların da yaşandığı bölgede elektrikler kesildi. Milas’taki santralde durum ciddiyetini koruyor.

 

Bölgedeki yangını günlerdir sosyal medya hesabından paylaşarak yetkililerden havadan yardım isteyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yangının termik santrale girdiğini duyurdu. Milas Belediye Başkanı Tokat, “Alevler termik santrale girdi… Santral şu an tamamen boşaltılıyor ve şimdi sirenler çalıyor” ifadesini kullandı.

HİDROJEN TANKLARI TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

Bölgede sirenler çalınırken, vatandaşlar tahliye edildi, yanan santralde ise zaman zaman patlama sesleri duyuldu. Bölgede bulanan ekipler, yangını söndürmek için yoğun mücadele veriyor.

Öte yandan yangının sıçraması ihtimaline karşı termik santralin çevresinde hendeklerin kazıldığı ve hidrojen tanklarının tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirdi.

 

10 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçedeki son gelişmelerle ilgili sosyal medya hesabından bilgilendirme videosu yayımladı. Makamından vatandaşlara seslenen Tokat şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bu açıklamayı Ören belediye binasındaki makamımızdan yapıyorum. Yaklaşık 1.5 saat önce aldığımız haber ve duyduğumuz siren sesleriyle yangının Kemerköy Termik Santrali'ne girdiğini öğrendik.

*Hemen oraya gitmek için yöneldiğimizde yolların kapatıldığını ve civarında kesin talimatlarla bir tahliye işleminin uygulanmakta olduğunu gördük, derhal belediye binamıza geri döndük.

*Bu süre içerisinde kaymakamımızla yaptığımız görüşmeye göre valilik tarafından alınan kararla Ören'in ve çevresindeki mahallelerin boşaltılmasına karar verildiğini öğrendik. Bu karar hemşerilerimizin güvenliği konusunda uygulanması gereken bir karardır.

*Öğrendiğimize göre Ören, Alatepe, Kultak, Pinar, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler, Bağdamları ve Karacaağaç mahallelerimiz için tahliye kararı alınmış bulunmaktadır.

*Toplanma yerlerimiz Milas Şehir Stadyumu ve Koru Yüksel Çağlar İlkokuludur. Tahliye için Kultak, Alatepe ve Pinar, Dereköy yol istikametleri kullanılabilir. Bunlar araçlarıyla gidecek hemşerilerimiz içindir.

*Aracı olmayan değerli hemşerilerimiz için de Ören Marina'da 1500 kişilik bir çıkarma gemisi hazır beklemektedir.

*Resmi açıklamalar harici hiçbir açıklamaya itibar etmeyiniz.

*Günlerden beri yaptığımız uyarılara rağmen bu sonucun gerçekleşmiş olmasından son derece üzgünüm.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: VATANDAŞLARIMIZ GEMİLERİMİZLE TAHLİYE EDİLİYOR

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor” denildi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!