Reklam
Reklam

Asfalt santrali tipleri

Tüm yolların üretiminde kullanılan asfaltlar, belirli bir santralde üretilirler. Asfalt santrali tipleri, kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterirler.

Asfalt santrali tipleri
Asfalt santrali tipleri Tanitimweb
Bu içerik 153 kez okundu.
Reklam

Tüm yolların üretiminde kullanılan asfaltlar, belirli bir santralde üretilirler. Asfalt santrali tipleri, kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterirler. Bu değişimleri incelemek için santralleri daha yakından incelemek gerekir. Peki, santraller neye göre ayrıştırılırlar? abit (Batch) Asfalt Plent ne işe yarar? Mobil Asfalt Plenti nerelerde kullanılır? Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plentleri hangi projelere uygundur? Sorularınıza yanıt olacak yazımızı okumaya devam ediniz.

Sabit (Batch) Asfalt Plent

İlk modelimiz olan sabit santraller, büyük ve uzun süren projelerde kullanılırlar. Taşınması zor olan bu Asfalt santrali tipleri, yüksek lojistik maliyetlerine sahiplerdir. Bu yüzden kısa süreli işlerde ve dar alanlarda kullanıma uygun değillerdir. Otoyol gibi mega projelerde kullanılabilen Sabit (Batch) Asfalt Plent tipi santraller, belediyeler ve şehir mühendisleri tarafından yoğun olarak tercih edilirler. Taşınmaları imkansız olmasa bile zor ve masraflı işlerdir.

Mobil Asfalt Plenti

Sıradaki tip santraller, kullanımı çok basit ve işlevsel santrallerdir. Genellikle dar alanlarda çalışmaları ve küçük çaplı işlerde görev almaları için seçilen bu tip Asfalt santrali tipleri, yüksek kalitede asfalt üretmek için tasarlanmışlardır. Tek seferde çok fazla miktarda asfalt üretemeyen bu modeller, büyük projeler için tercih edilmezler. Mobil Asfalt Plenti tipi modeller, belediyeler tarafından genelde, sokak araları veya acil müdahale alanları için kullanılırlar.

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plentleri

Son olarak bahsetmemiz gereken sürekli Asfalt santrali tipleri, uzun soluklu ve sürekli üretim için tasarlanmış modellerdir. Tek seferde ç.ok yüksek miktarda asfalt üreten bu santraller, en iyi kalitede asfalt üretimi yaparlar. Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plentleri modellerinin sahip oldukları çift mikser, santralin dışında sürekli dönmeye devam eder ve bu sayede en iyi esneklik ve kaliteye ulaşmış asfalt üretirler. Bu tarz santraller, tek bir noktadan birçok farklı projeye yetecek kadar asfalt üretimi yaparlar. Taşınmaları çok zor olan bu santrallerin sürekli olmalarının sebebi, tek bir noktada sabit olarak üretim yapmak için tasarlanmış olmalarıdır. Bu yüzden kısa süreli işler için uygun değillerdir ve dar alanlara kurulumları işlevsel olmaz.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!