Reklam
Reklam

Babacan, 'Malum arkadaşlar Yüce Divan'a gitmemek için sağı solu tehdit ettiler'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan KARAR TV'de Elif Çakır ve Taha Akyol'un gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Babacan, 'Malum arkadaşlar Yüce Divan'a gitmemek için sağı solu tehdit ettiler'
Babacan, 'Malum arkadaşlar Yüce Divan'a gitmemek için sağı solu tehdit ettiler'
Bu içerik 186 kez okundu.
Reklam

Yüksek faizin bedelini milletin ödediğini belirten Babacan, iktidarı faiz üzerinden eleştirdi. Babacan şu ifadeleri kullandı:

* 180 milyar lira bu yıl ki faiz ödeneği bütçede. Yazıktır, günahtır. Biz 50 milyar faiz öderken, o dönemin bürokratlarını, sayın Erdoğan meydanlarda  yuhalatıyordu, vatana ihanetle suçluyordu.

* ‘Merkez Bankası bağımsız, bunlar lafımı dinlemiyor’ onun için böyle diyordu değil mi? Merkez Bankası şimdi emrinde.

“NİYE MERKEZ BANKASI'NIN FAİZİ YÜZDE 19? NİYE FAİZİ İNDİRMİYOR?”

* Merkez Bankası başkanı, Cumhurbaşkanının talimatının dışında bugün bir şey yapabilir mi? Ben şimdi söylüyorum, madem bütün yetki sayın Erdoğan’ın elinde niye bu sene 180 milyar lira faiz ödüyoruz.

* Niye Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19. Madem faiz sebep, enflasyon sonuç. Niye faiz indirmiyor?

 

* Faizi indirsin ki enflasyon da insin, tezi o değil miydi? Benim de hükümette olduğum dönemde bize baskı yapıyordu, ‘yanlış yapıyorsunuz’ diyordu, ‘doğrusu budur’ diyordu ee yapsın. Şimdi kim faizci soruyorum.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNİN DİBİ DELİK, BÜYÜK BİR İSRAF VAR”

Merkez Bankası’nın rezervi hakkında da konuşan Babacan, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın rezervinin 3 yılda eridiğini belirten Babacan, söyle konuştu:

* Gerçekten insanın içi kan ağlıyor. Bu rezervler kolay birikmedi. Bu ülkenin ihracat yapan firmalarında çalışan işçilerin alın teri bu döviz. Ama 3 yılda çarçur ettiler.

* Aslında 2019  yılının başında ilk olay başlıyor. Çünkü 2019 Mart ayında yerel seçim var ve yerel seçimden önce Merkez Bankası’nın ve kurun olduğundan daha iyi gösterme çabası var.

* Seçime giderken sırf bu yalan, yanlış görüntüyü verebilmek için bunu başlattılar ve gelinen sonuç bu.

* IMF ara ara dünyadaki likideyi gözden geçiriyor ve dünyada likide ihtiyacı olduğu kanaati oluşursa IMF’nin yönetim kurulunda bütün üye ülkelere hissesi nispetinde bir SDR cinsinden bir rezerv tahsil ediyor.

* Bu dönem tahsis edilen 600 milyar dolar. Bizim de hissemiz yaklaşık yüzde 1 olduğu için bize yaklaşık 6,3 milyar dolar düştü.

* Bu para net döviz rezervini değiştirmiyor ama brütü arttırıyor. Ben bakan olarak göreve başladığımda IMF’deki hissemiz yüzde 0.3’tü bizim çabalarımızla hissemiz yüzde 1’e yükseltildi.

* Asıl temelde büyük bir sorun var. Bu sorunu değil, 5-6 milyar dolar, 50 milyar dolar, 100 milyar dolarla bile çözemezsiniz. Şu anda Türkiye ekonomisinin dibi delik. Büyük bir israf var.

* Devlet harcamalarında büyük bir düzensizlik var. Usulsüzlükler var, yolsuzluklar var. Zaten ne kadar para atsanız o delikten gidiyor.

* Onun için ülke bir türlü toparlayamıyor. Siz önce ekonominin, o havuzun dibindeki delikleri kapatacaksınız, israfı önleyeceksiniz.

* Devletin satın alma süreçlerini adil ve şeffaf yapacaksınız. Böylece masrafları azaltacaksınız, sistemi güçlendireceksiniz ondan sonra gelen kaynağın bir anlamı olur.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!