Reklam
Reklam

YENİ PROJE YENİ TARTIŞMALAR DOĞURDU

Muğla'nın Marmaris ilçesi Kızılcabük mevkiinde projesi değiştirilerek konut yerine devre mülk yapımına devam edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "ÇED gerekli değildir" kararıyla çevrecilerin de tepkisine neden olan inşaat alanı, yanan ormanlık alana yayılıyor.

YENİ PROJE YENİ TARTIŞMALAR DOĞURDU
YENİ PROJE YENİ TARTIŞMALAR DOĞURDU
Bu içerik 148 kez okundu.
Reklam

Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük mevkiinde projesi değiştirilerek konut yerine devre mülk yapımına devam edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değildir” kararıyla çevrecilerin de tepkisine neden olan inşaat alanı yanan ormanlık alanına yayılıyor.

SÖZCÜ'ye konuşan Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman, bu süreçte periyodik olarak projenin geliştiğini, ruhsatın revize edildiğini ve inşaat yapılan alanın otuz yıl öncesine göre daha büyük bir alanı kapsadığını belirtti.

EMİN HATTAT İFLAS EDİNCE İNŞAAT DURMUŞTU

Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde, 1988 yılında Hattat Ailesi'ne verilen, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır arazide Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla beş yıldızlı otel inşaatına başlanmıştı. Ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli oteli, çeşitli nedenlerle bir türlü bitiremeyen Hattat, 2006 yılında iflas edince inşaat da durmuştu. Otel, 2009 yılında Sinpaş Holding'e satılmasına rağmen buraya bin 400 adet lüks konut yapmak istenmesi üzerine İçmeler Belde Belediyesi doğal doku bozulmadan tatil köyü ya da beş yıldız üzeri otel yapılması halinde yapı kullanım izni verilebileceğini belirterek izin vermemişti. Yıllarca enkaz halindeki inşaat, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Afet ve Acil Durum (AFAD) ekipleri tarafından deprem tatbikatlarında kullanılmıştı.

YENİ PROJE YENİ TARTIŞMALAR DOĞURDU

Projeyi değiştirerek konut yerine devre mülk yapma gibi bir çözüm bulan Sinpaş A.Ş. Marmaris Körfezi girişindeki inşaatı tekrar başlattı. Salgın döneminde halka arzı bile yapılan ve piyasaya sunularak satışları bile yapılan proje hakkında son olarak, 13 Ağustos'ta, yani bölge orman yangınlarıyla mücadele ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Böyle bir dönemde, bu kararın çıkmasına tepki gösteren sivil toplum ve meslek örgütleri, yaptıkları araştırmalar sonucunda 2027'de tamamlanması planlanan projeyle ilgili bazı sorunları tespit etti.

ALAN GERÇEĞİNDEN FAZLA BÜYÜMÜŞ

 

Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman, bu süreçte periyodik olarak projenin geliştiğini, ruhsatın revize edildiğini ve inşaat yapılan alanın otuz yıl öncesine göre daha büyük bir alanı kapsadığını belirtti. Sinpaş'ın “ÇED gerekli değildir” kararını aldığı proje tanıtım dosyasında sadece 2518 numaralı parselin bulunduğuna dikkat çeken Şaman, “Halka arzdan önce, kanuni olarak gerekli olduğu için bir izahname ve değerleme raporu hazırlamışlar. Buralarda iki parselden söz ediliyor. Oysa inşaat yapılacak 1598 numaralı bir parsel daha var. Bu parsel üzerinde ihtiyati tedbir kararı var. Zaten proje tanıtım dosyasında bahsi geçen 2518 numaralı parsel için, 3194 sayılı İmar Kanunun 32. Maddesi gereğince belediyenin koyduğu şerh de daha sonra İl Müdürlüğü Yapı ve Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonu kararıyla kaldırılmış” dedi.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!