Facebook sansür merkezi oldu

ABD ve Avrupa Birliği’nde çok eleştirilen Facebook’un doğruluk kontrolü uygulaması, Türkiye'de tartışılır hale geldi. Yayıncı için sansür, okuyucu için ise bir ceza uygulamasına dönüşen sistem nedeniyle okuyucular; takip ettikleri Facebook sayfalarının gönderilerini kendi ana sayfalarında görememeye başladı.

Facebook sansür merkezi oldu
Facebook sansür merkezi oldu
Bu içerik 650 kez okundu.
Reklam

Tarafsızlığı ve yetkinliği tartışılan teyit.org’un, ‘yalan haber’ olarak işaretlediği içerikler yüzünden Türkiye'deki birçok yayın organının Facebook'taki sayfalarından yapılan paylaşımlara erişim sınırlandırılıyor.

TEK BİR İÇERİK VEYA İFADE İÇİN ON BİNLERCE HABERE SANSÜR!

Türkiye’de sosyal medyaya yansıyan şüpheli bilgiler ve medyanın gündeme getirdiği haberleri doğrulama taahhüdüyle faaliyet gösteren teyit.org, Mayıs 2018'de Facebook ile sözleşme imzaladı.

Facebook'un Türkiye'deki üçüncü taraf haber doğrulama organizasyonu olan teyit.org, aldığı yüz binlerce dolar karşılığında Facebook'ta asılsız olduğunu iddia ettiği haberleri işaretliyor ve yayıncıları “yalan haber üreten mecra” olarak nitelendiriyor.

En küçük bir fikir, ifade hatta bazen bir kelime nedeniyle yalan haber yayıncısı olarak işaretlenen sayfalardan yapılan paylaşımlarına takipçilerine erişimi düşürülüyor.

Facebook’ın kriterleri tartışılan uygulaması, haberciler ve yayıncılar üzerinde sansür etkisi yaratıyor. İfade özgürlüğüne darbe vuran uygulama nedeniyle, birçok yayıncı, Facebook dışında alternatif sosyal medya uygulamalarına ağırlık vermeye başladı.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR

Yayıncı haber ya da yazıyı kendi internet sitesinde yayınlıyor. Ardından ne zaman ya da nasıl olduğu bilinmeyen bir süreçte teyit.org devreye girip haberi inceliyor.

İnceleme sonrası yazıda hata ya da yanlışlık varsa yayıncı uyarılmadan ‘yalan haber’ olarak işaretleniyor ve Facebook’a bildiriliyor. Bu aşamadan sonra Facebook devreye giriyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı