ISO 9001-2015 Neden Önemlidir?

ISO 9001-2015 Neden Önemlidir?

ISO 9001-2015 Neden Önemlidir?
ISO 9001-2015 Neden Önemlidir? reklam
Bu içerik 429 kez okundu.
Reklam

 

ISO 9001:2015, Kalite Yönetim Sistemlerine (KYS) adanmış uluslararası bir standarttır. Müşterilerin ve diğer ilgili tarafların gereksinimlerini ve beklentilerini sürekli olarak mümkün olan en verimli şekilde karşılayan ürün ve hizmetler sağlamak isteyen herhangi bir kuruluş için kaliteyi geliştirmek için bir çerçeve ve bir anlayış sözlüğü ana hatlarıyla belirtir.

KYS, müşteri memnuniyeti ve kurumsal verimlilik hedefini destekleyen tüm süreçlerin, kaynakların, varlıkların ve kültürel değerlerin toplamıdır. İlk olarak 1987'de yayınlanan en son yineleme (ISO 9001:2015), ISO 9001:2008'in yerini almıştır.

ISO 9001:2015, bir kuruluşun hedeflerinin ne olması gerektiğini veya bunlara nasıl ulaşılacağını dikte etmez. Başka bir deyişle, kimseye işlerini nasıl yürüteceklerini söylemez. Bu, her kuruluşun kendi hedeflerinin ve standarda bağlılığının ne olması gerektiğini tanımlamasına izin veren esnek bir standarttır.

ISO 9001:2015 kalite yönetim sisteminin faydaları arasında maliyetleri düşürmek, yeni fırsatlar yaratmak, yasal gereklilikleri karşılamak ve kuruluşların müşterilerinin olduğu yeni pazarlara açılmasına yardımcı olmak amacıyla organizasyon genelinde süreçleri düzenleyerek ve düzene sokarak verimlilik yaratmak için kullanılabilecek yol gösterici ilkeleri tanımlar.

Kuruluşunuz ISO 9001 sertifikası talep ediyorsa buraya tıklayın ve ISO 9001: 2015 kalite yönetim sistemini dokümante edip uygulaması ve belgelendirme denetimine girmesine kadar tüm yeterli desteği uygun maliyetlerle sağlayın.

ISO, ISO 9001:2015'e göre sertifikalandırma yapmaz. Bunun yerine, kuruluşlar, KYS uygulamalarını ISO gerekliliklerine göre denetlemek için bağımsız bir belgelendirme kuruluşuyla çalışır. Özel Kalite kaynakları olmayan daha küçük kuruluşlar da dahil olmak üzere, her büyüklükteki kuruluş bu standardı onaylayabilir.

ISO 9001 Neden 2015 Oldu?

ISO, güncel olduklarından ve dünya çapındaki kuruluşların ihtiyaçlarına uygun olmaya devam ettiklerinden emin olmak için tüm standartları düzenli olarak gözden geçirir. 2015 tarihi son yapılan ISO 9001 revizyonunu açıklar.

ISO 9001'in son büyük revizyonu 2008'de yapıldı. Bu çok uzun zaman önceymiş gibi görünmese de tüketiciler için teknolojinin, ürünlerin ve hizmetlerin mevcudiyetindeki üstel artış ve küresel tedarikin boyutu ve karmaşıklığı zincir, ISO'nun 9001'i birkaç yeni gereksinimi karşılaması gerektiği anlamına geliyordu. Ürün ve hizmetlere ilişkin müşteri talepleri ve bunları karşılayabilen, her geçen gün büyüyen şirketlerin marka itibarları üzerindeki etkisi ve bu gelişmiş beklentileri karşılamak için ISO 9001'e ihtiyaç vardı.

ISO 9001 İçin Bazı Önemli Tarihler

ISO 9001:2015, Eylül 2015'te yayınlandı ve halihazırda standartlar tarihinde en yaygın olarak benimsenen standarttır. ISO 9001:2008 sertifikasına sahip 1 milyondan fazla şirketin yeni standarda geçmesine yardımcı olmak için ISO, ISO 9001:2008 sertifikasının geçerli kalacağı üç yıllık bir geçiş dönemi belirledi. Bu geçişin süresi Eylül 2018'de sona erecek. 2018'den sonra ISO 9001:2008 sertifikası almış ve ISO 9001:2015 sertifikasına sahip olmayan şirketlerin yeni standarda yeniden sertifika verene kadar ISO 9001 sertifikalarını kaybedeceğini belirtmek önemlidir.

Birçok kişi “ISO standardı” terimini duymuş ve ISO'nun ne olduğunu ve nasıl standardizasyonun koruyucusu haline geldiğini merak etmiştir. ISO (Yunanca isos'tan "eşit" anlamına gelir), merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan bir sivil toplum kuruluşu olan "Uluslararası Standardizasyon Örgütü’dür. Küresel bir pazarda yeniliği teşvik ederken ürün güvenliğini ve kalitesini sağlayan gönüllü standartlar geliştirmeye kendini adamıştır. ISO, Londra'daki İnşaat Mühendisleri Enstitüsü'nde, 25 ülkeden delegelerin endüstriyel üretim için uluslararası standartları koordine etmek üzere bir araya geldiği bir toplantıdan sonra 1947'den kalmadır.

ISO'nun temel misyonu, dünya çapındaki kuruluşlara ortak özellikler, terimler, standartlar ve ölçü birimleri sağlamaktır. ISO, belgelendirme veya uygunluk değerlendirmesi sağlamaz. Aksine, dünyanın dört bir yanından her sektördeki her organizasyonun teknoloji ve üretimden gıda güvenliği, sağlık ve tarıma kadar her şey için ortak bir dile ve ortak beklentilere sahip olmasını sağlamak için küresel ticareti ve yeniliği kolaylaştırır.

ISO standartları, kuruluşlara çevresel, ekonomik ve toplumsal düzeyde fayda sağlar ve gelişmekte olan ülkelerin uluslararası standartları karşılamalarına yardımcı olmak için teknik kurslar sağlayan bir program olan Gelişmekte Olan Ülkeler için ISO Eylem Planı aracılığıyla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. ISO 22'den fazla yayınladı,1951'de ilk yayınlanan standarttan bu yana çok sayıda yeni standart hazırlanmıştır.

ISO'nun genel misyonu, üyeleri için aşağıdaki temel girişimler üzerine kurulmuştur:

Düşünce liderliği sağlayarak ve en iyi uygulamalar konusunda farkındalığı teşvik ederek standardizasyon ve kamu politikası arasındaki bağları güçlendirmek.

En iyi uygulamaları uygulayarak ulusal standardizasyon stratejilerini belirlemek ve oluşturmak.

Finansal yönetirken organizasyonlarının verimli çalışmasını sağlamak sürdürülebilirlik ve risk yönetimi.

Tüm standardizasyon projelerine kilit paydaşların katılımını ve iş birliğini sağlamak.

ISO, 776 teknik komite ve alt komite ile dünyanın dört bir yanından 161 standart kuruluşundan oluşur. Yıllık Genel Kurul, Asıl Görevliler, Geliştirme Komiteleri, Teknik Yönetim Kurulu ve diğer çeşitli komiteler ve alt komiteler için genel yetkidir. ISO, Dünya Standartları İşbirliği'nin (WSC) bir parçası olarak Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ile ve ticaret engellerini azaltmak için uluslararası standartları kullanmak için Dünya Ticaret Örgütü ile ortak çalışır. ISO 700'den fazla uluslararası, bölgesel ve ulusal kuruluşla iş birliği yapar ve dünyanın her yerindeki eğitim kurumlarına ilköğretimden üniversite seviyelerine kadar pedagojik materyal sağlar.

ISO teknik komiteleri, belirli pazarların ihtiyaçlarına göre standart oluşturma stratejisini belirler. Teknik komite ilk taslağı oluşturur ve daha sonra yorum, tartışma ve revizyon için diğer üyelerle paylaşır. Tekliften yayına kadar yeni bir standart geliştirmek tipik olarak yaklaşık üç yıl sürer ve aşağıdaki temel ilkelere bağlı kalır:

ISO, endüstri paydaşlarından gelen taleplere yanıt olarak veya açık pazar taleplerini karşılamak için standartlar geliştirir.

ISO, uluslararası uzmanların görüşlerine dayalı standartlar geliştirir. Teknik komite daha sonra standartların kapsamına ve içeriğine karar verir. ISO, tüketici dernekleri, akademisyenler, STK'lar ve kamu sektörü dahil olmak üzere birden fazla paydaşı içeren bir sürece göre standartlar geliştirir.

ISO, fikir birliğine dayalı standartlar geliştirir ve tüm geri bildirimleri ve revizyon taleplerini dikkate alır. Daha fazla detaylı bilgi ve kaynak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı