Reklam
Reklam

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün!

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün!
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün! Tanitimweb
Bu içerik 80 kez okundu.
Reklam

Kadınlar arasında çok sık görülen rahim ağzı kanseri ciddi belirti ve şikayetlere neden olmaktadır. Genel olarak 50 yaş civarında meydana gelen rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülmektedir. Özellikle sık rastlanan myom oluşumu sonucunda etken sürede myom tedavisi yapılması.rahim ağzı kanserini önleyici bir konu olmaktadır.

 

 Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

 

 Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almakta ancak yaşamı tehdit etme özelliği nedeni ile rahim ağzı kanseri, meme kanserinin önüne geçmektedir. Bu nedenle yıllık ya da 6 ayda bir jinekolojik muayene yapılması ve erken teşhis sayesinde hastalığın tedavi edilmesi oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Kadınsal hastalıkların günümüz dünyasında artış göstermesi ile birlikte özellikle çikolata kisti, myom, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri en çok duyulan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bunların içinde çikolata kisti tedavisi ve myom tedavisi ameliyatsız tedavi edilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

 

 Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

 Rahim ağzı kanseri ilk zamanlarda belirti göstermeyebilir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte belirtiler de baş göstermektedir. Belirtiler arasında;

 

Vajinal Kaşıntı ve Kanama

 

İlişki Sonrası Ağrı ve Kanama

 

Düzensiz Adet Kanaması

 

Menepoz sonrası kanama

 

Alt Karın, Bacak ve Sırt bölgesinde geçmeyen Şiddetli Ağrı

 

Oluşan Kitle Sebebi ile idrar yollarında tıkanıklık

 

Çok fazla adet kanamasına bağlı olarak halsizlik

 

Zayıflama ya da karın bölgesinde anormal şişlik

 

İştah Kaybı

 

Ayaklarda Şişlik

 

Kemik Ağrısı ve Kırıklar yer almaktadır.

 

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

 

 Rahim ağzı kanseri nedenleri arasında çok fazla doğum yapmak, erken yaşta cinsel ilişki, sigara içmek ve bununla birlikte hpv virüsü ciddi oranda rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Rahim ağzı kanseri belirtileri bazen myom belirtileri ile karışıklık göstemektedir. Bunu ayıran en önemli test ise kadınlara yapılan smear testi olmaktadır. Myom oluşumu var ise myom tedavisi rahim ağzı kanseri tedavisine göre daha kolay bir süreç olmaktadır. Bu nedenle düzenli periyotlar ile smear testi yapılması teşhis ve tedavi için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Rahim ağzı kanseri tedavisi 4 farklı yöntem ile ele alınmaktadır. Tedavi sürecini etkileyen birçok etken mevcut olmakta bu etkenler olumlu sonuç elde etmede rol almaktadır.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!