Reklam
Reklam

Has Ezine Peyniri

Has Ezine Peyniri

Has Ezine Peyniri
Has Ezine Peyniri Hande
Bu içerik 94 kez okundu.
Reklam

Has Ezine Peyniri

Sofralardan ayrılmayan börekten çöreğe, makarnadan salataya her şeyin yanına uyum sağlayan ve tadı le ayrı lezzet katan Ezine peyniri, Çanakkale iline bağlı olan Ezine’de üretilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Beyaz peynir formunda ki tam yağlı Ezine peyniri gelenekselleştiği için peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Kendi içerisinde de içerdiği süt türü olarak çeşitlendirilmektedir. İnek Ezine peyniri, Koyun Ezine peyniri ve Keçi Ezine peyniri olarak ayrılabilmektedir. En iyi Ezine peyniri üzerinde EPG damgası bulundurulandır diyebiliriz. Bu damgayı barındırmayan peynirler Ezine peyniri olarak sayılmamaktadır.

Hepsinin içeriği doğal ve katkısızdır. Sağlık açısından oldukça fayda sağlamakta ve sert bir yapıya sahiptir. Bıçak ile kesildiğinde bıçakta kırıntı veya parça bırakmaz. Delikli yapısı ile oluşum süreci tamamen mayalanmadan ve bekletilmekten olmaktadır. Deniz tuzu katkısı ile hazırlanan Ezine peynirini serin yerlerde muhafaza etmelisiniz güneş almamalı ve sıcakta durmamalıdır.

Ezine Koyun Peyniri

Ezine koyun peyniri, Kaz Dağları bölgesinde yer alan Ezine’nin doğal otları ile beslenen koyunların sütünden faydalanarak yapılmaktadır. Peynire aromasını veren bu otlardır denilebilmektedir. Nane, adaçayı, kuşkonmaz, kekik gibi aromalı bitkiler bu alanda yetişmekte ve otlayan koyunların sütlerine de karışmaktadır. Ezine koyun peyniri içerisinde yüzde 45 oranında koyun sütü bulunmaktadır. Diğer koyun peynirlerine hiç benzemeyen Ezine koyun peynirinin farkı sütlerin yağlarına dokunulmamasıdır. Ön yargılarınızı yıkıp Ezine koyun peynirinin tadına bakmalısınız.

Ezine İnek Peyniri

İçeriğinde birçok vitamin barındıran Ezine peyniri, inek sütü ile yapıldığında da içinde yüzde 15 oranında inek sütü bulunmaktadır. Tam yağlı ve salamura edilerek olgunlaştırılarak üretilen süt ürünleri arasında yer almaktadır. Koyun peynirinde olduğu gibi doğal otlarla beslenen ineklerin sütü ile üretimi sağlanmaktadır. Geleneksel bir tada sahip olan Ezine inek peynirini deneyimlemelisiniz.

Birçok vitamini içinde barındıran Ezine peyniri, kıvamı, kokusu ve tadı ile her damağa hitap edecektir. Uzun süre serin hava depolarında saklanmasına rağmen ilk günkü lezzetini korumaktadır. En iyi Ezine peyniri markalarından; Gürsüt, Tahsildaroğlu, Ünal, Doğruluk, Yükseloğulları markaları olarak birkaç örnek sizlere verebiliriz.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!