Reklam
Reklam

Dijital Diş Hekimliği

Teknolojinin her alanda baş döndürücü bir hızla gelişmesi sağlık sektöründe de bir takım kazanımlara ve yeni terimlerin literatüre girmesine neden olmuştur.

Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği Tanitimweb
Bu içerik 113 kez okundu.
Reklam

Teknolojinin her alanda baş döndürücü bir hızla gelişmesi sağlık sektöründe de bir takım kazanımlara ve yeni terimlerin literatüre girmesine neden olmuştur. Dijital diş hekimliği yeni terimlerden bir tanesi olmakla beraber klasik diş hekimliği yöntemleri kullanılarak yapılan işlemlerin akıllı bir ağız içi tarayıcı ve bilgisayar yardımıyla yapılmasını ifade etmektedir. Yöntem günümüzde yaygınlaşmaya devam etmekle olup diş hekimi ve hasta için bir takım avantajları sağlamaktadır.

Dijital Diş Hekimliği Sistemi CAD/CAM Nasıl Çalışır?

CAD/CAM sistemi ağız içinden dişin optik olarak ölçüsünün alınmasını şeklinde çalışır. Ardından amaca uygun şekilde dijital ortamlarda tasarım işlemleri yapılır. Diş hekimi Bursa tarafından kullanılan bu sistemin artısı tasarım ve üretimin kimi zaman tek seansta bitebilmesini sağlamaktır fakat dişlerin hastanın talebine uygun bir form kazanabilmesi adına yapılması gereken farklı işlemler olduğunda seans sayısı artış gösterebilir. CAD/CAM sistemi kısaca ölçü alma, ağız içi tarama ve restorasyon işlemlerinin hazırlanabildiği teknolojik sistem olarak tanımlanabilir.

Dijital Diş Hekimliği Ve Estetik Gülüş Tasarımı

Dijital diş hekimliğinin sağladığı bir dizi avantajdan söz etmek mümkündür. Bu avantajların en önemlisi ise gülüşün istenildiği şekilde tasarlanmasına olanak sağlamasıdır. Böylelikle hastanın Bursa diş kliniğinde geçirdiği zaman ciddi oranda azalmaktadır. Kullanılan mikro kamera sayesinde 3D hale getirilen dişler üzerinde estetik bir gülüş tasarımı yapılabilmektedir. Esas olan dişlere herhangi bir temas olmadan tamamen 3D hale getirilen model üzerinde çeşitli oynamalar yapmak ve dişleri istenildiği şekle getirmek mümkündür. Diş sağlığı ve estetik diş hekimliği konusunda ciddi yardımı olan sistem sayesinde üzerinde oynama yapılan 3D model hastanın fotoğrafı üzerine yerleştirilebilir. Böylelikle hasta dişlerine fiziki bir işlem uygulanmadan müdahaleler sonrası nasıl bir gülüşe sahip olabileceğini detaylı bir şekilde görebilir ve gerekli hallerde düzenlemeler yapılabilir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları

  1. Tedavi süreci ciddi anlamda kısalmıştır.
  2. İmplant tedavilerinin başarısında ve estetiğinde artış yaşanmıştır.
  3. Geleneksel ölçü alma ortadan kalkmış ve hem hastanın hem de doktorun işi ciddi anlamda kolaylaşmıştır.
  4. Daha önceleri kullanılan ölçü alma yönteminin hasta üzerinde yaratmış olduğu bulantı refleksinin önüne net bir şekilde geçilmiştir.
  5. Başarısızlık oranını ciddi anlamda düşürmüştür.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!