Reklam
Reklam

Boşanmada Eşlerin Eşit Kusuru

Boşanmada kusur sayılan birtakım haller bulunur. Kanunda bununlar ilgili unsurlar yer alır. Boşanmada kusur sayılan haller yaşanan olaylarda farklılık gösterebilir.

Boşanmada Eşlerin Eşit Kusuru
Boşanmada Eşlerin Eşit Kusuru Tanitimweb
Bu içerik 95 kez okundu.
Reklam

Boşanmada kusur sayılan birtakım haller bulunur. Kanunda bununlar ilgili unsurlar yer alır. Boşanmada kusur sayılan haller yaşanan olaylarda farklılık gösterebilir. Bir olay bir davada kusur olarak görülürken farklı bir davada bu durum kusur olarak görülmeyebilir.

Taraflardan birinin zina yapması, taraflardan birinin değerine kötü davranması, bir eşin akıl sağlığının yerinde olmaması, taraflardan birinin diğerinin hayatına kastetmesi, taraflardan birinin diğerine şiddet uygulaması gibi durumlar boşanmada kusur sayılan hallerdir.

Anlaşmalı Boşanmada Kusur Sayılan Haller

Anlaşmalı boşanmada kusur sayılan haller yer almaz. Tarafların boşanma ile ilgili anlaşmaları halinde mahkeme de boşanmalarına karar verir. Anlaşmalı boşanma protokolü taraflar tarafından beraber hazırlanır. Bu protokolün kanunun temel hükümlerine uygun olması durumunda kusur araştırması yapılmaz ve boşanma onaylanır.

Boşanmada kusur sayılan haller ile ilgili araştırmalar tarafların sunmuş olduğu deliller neticesinde gerçekleştirilir. Boşanmada tanık beyanları kusurun belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra hukuka uygun olan delillerin tamamı önemlidir. Bunun yanında aile hukuku davalarında ispat kuralı yazılı senetler için geçerli değildir.

Boşanmada Eşit Kusur Durumunda Ne Olur?

Boşanmada eşit kusur durumunun söz konusu olduğu haller olabilir. Bu gibi durumlarda davacının talebinin kabul edilmesi için davalının kötü niyetli olması durumu aranmaz. Bu durumda kusur eşitse yine de boşanma kararı verilir. Bunun yanı sıra kusur eşit olsa da yine de nafaka durumu söz konusu olur.

Boşanmada kusur sayılan haller nafaka açısından önemlidir. Boşanma davalarında üç farklı nafaka bulunur. Bunlar iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, tedbir nafakası şeklindedir. Tedbir nafakası boşanma davasının açılmasından sonlanmasına kadar olan sürede mahkeme tarafından hükmedilir. Bu nafakada kusur araştırması yapılmasına gerek yoktur. Boşanma davası aşamasında taraflar arasındaki geçim durumunun halledilmesi amacı ile verilir.

Yoksulluk nafakası, kusurlu olan tarafın diğer eşe ödemiş olduğu nafakadır. Boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan eş kusurlu değilse bu nafakayı alabilir. Bu durumda az kusurlu, eşit kusurlu ya da kusuru bulunmayan eşlerin yoksulluk nafakası alma hakkı vardır. Bu açıdan boşanmada kusur sayılan haller önemli bir konudur.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!